„Turiu diplomą, sertifikatą, baigiau mokymus, studijas, bet nepradedu dirbti“, „nuolat jaučiu, kad dar negaliu savęs vadinti ekspertu, specialistu, man dar iki to toli, neturiu patirties“ – tokios mintys kyla tiems, kas yra savo veiklos pradžioje, bet vis dar negali savyje įveikti barjero. Ar kada nors susimąstėte, kad tai gali būti apsišaukėlio sindromas?
Visos šios išvardintos elgesio strategijos slepia 1-ą dalyką, ką ir patys sau nenorime garsiai pripažinti. Kad aš iš tikrųjų tarsi apgaudinėju žmones, nes jei jie žinotų, kokia aš iš tikrųjų esu, jei žinotų, kaip lengvai man viskas gaunasi, tai manęs taip nevertintų. Tai ir yra apsišaukėlio sindromas.
Matydami save tarsi pro padidinamąjį stiklą, galvojate, kad ir kiti jus taip mato ir vertina. Todėl labai dažnai tenka ginti savo nuomonę, ilgai įrodinėti ir aiškinti. Tuo pačiu labai svarbu tampa sulaukti komplimento, įvertinimo, patvirtinimo. Tik taip galima pasitikrinti save, kiek aš ar mano žinios, ekspertiškumas vertas. Visa tai galima įvardinti vienu terminu – imposterio arba apsišaukėlio sindromu.
Apsišaukėlio sindromas – tai yra psichologinis reiškinys, kai jaučiatės nenusipelnę savo laimėjimų, jaučiamės nepakankami ir dėl to nerimaujate, kad kiti atskleis jus kaip netikrus ekspertus, specialistus, apsišaukėlius. Tai ypač būdinga tiems, kas keičia profesinę sritį, eina į naują veiklą. Kodėl jos ieškome, kokie mūsų tikrieji motyvai skaitykite
Štai kodėl tokiose situacijose kyla vidiniai prieštaravimai ir nepamatuotos ambicijos: iš vienos pusės rodos, kad žinote ne mažiau nei jūsų kolegos, kurie toje srityje sukaupę ilgametę patirtį, o iš kitos pusės – jaučiatės tarsi apsišaukėlis, nes „neturite diplomo“, „mažai patirties“, „nėra aukštų pasiekimų šioje srityje“, „apie jus mažai kas žino“. Todėl ir keliama kartelė sau pačiam – kol viso šito neturėsiu, nieko nepradėsiu, dirbsiu už veltui arba mažais įkainiais, stengsiuosi iš visų jėgų daug mokytis, gauti keletą diplomų.
Ar žinote, kad apsišaukėlio sindromas būdingas be galo talentingiems žmonėms, kurie iš prigimties turi dovaną ir jau yra pakankami, kad dirbtų ir realizuotų save pasirinktoje nišoje? Tas, kas tokiems žmonėms duotybė, kitiems prieinama tik per sunkų darbą ir pastangas, todėl ir susidaro keistas jausmas, kad su manimi kažkas negerai, juka š nedėjau tiek pastangų kaip kiti kolegos, kad būčiau ten, kur jie. Kas yra imposterio sindromas, gerai žinojo ir tokie garsūs žmonės kaip aktorius Tomas Hanksas, JAV prezidento žmona Mishel Obama (apie tai ji dalinosi BBC laidoje).
Jei skaitydamas šį straipsnį kyla jausmas, kad kažką panašaus išgyveni, šie klausimai padės pažvelgti į savo situaciją. Ar man būdingas apsišaukėlio sindromas? Į kiekvieną klausimą atsakykite taip ar ne ir suprasite, kiek šio sindromo išgyvenate jūs.
Ar atsakymai jus nustebino? Kartais gali atrodyti, kad tai tik nepasitikėjimo savimi požymiai. Reikia akcentuoti, kad apsišaukėlio sindromas – ne liga, ne blogis ir ne nuosprendis. Tai tik laikina būsena, kurioje nereikia užstrigti.
Gyvename žinių ir informacijos visuomenėje, todėl šis simdromas būdingas vis daugiau žmonių. Pirmąkart apie tokį fenomeną buvo kalbama 1978 m. Vieno tyrimo metu buvo stebimos profesinėje srityje sėkmingos karjeros pasiekusias moteris, kurios jautėsi nepakankamai geros, kompetetingos, vertos pasiekimų ir galvojo, kad jos tiesiog apgaudinėja kitus.
Žmonės, turintys apsimetėlio sindromą, nėra vienodi. Apsišaukėlio sindromas įdomus tyrinėjimo pbjektas. Šio sindromo tyrinėtoja, psichologė, daktarė Valerie Young nustatė, kad yra 5 apsimetėlių tipai. Tai perfekcionistai, supermenai, ekspertai, užkietėję individualistai ir genijai iš prigimties.
Perfekcionistai kelia sau ir aplinkai labai aukštus standartus ir reikalavimus. Yra atvejų, kai dėl perfekcionistinio požiūrio į savo veiklą, žmogus pelno pasitikėjimą. To geras pavyzdys medikai. Bet jei dėl perfekcionizmo „trypiama vietoje“ ir tokiu būdu stabdomi sumanyti projektai, žmogus niekaip nepradeda verslo ir pan., tokiu atveju, perfekcionizmas – yda. Ir čia patarimas tik vienas – kelti sau pamatuotus, realius tikslus, aiškius kriterijus ir nusistatyti sau ribas, kiek ir kaip aš suprasiu, kad tai ką darau jau pakankama.
Supermenai – tai tie, kurie viską gali patys. Dažnai šie žmonės prisiima labai daug atsakomybių ir išgyvena kaltės jausmą, jei kažkam nepadeda. Pagrindinė tokių žmonių problema – nemokėjimas pasakyti ne. Juk jei pasakyti ne, vadinasi negali, o jei negali – tai esi prastas specialistas, nesusitvarkantis su užduotimis, nepakankamai geras, efektyvus ir pan. Supermenams būdina atlikti daug užduočių vienu metu (multitasking). Jie dažnai dirba viršvalandžius, dalyvauja daugybėje projektų vienu metu, pamiršta apie poilsį, šeimą, draugus, hobius pasiteisindamas, kad dabar dirba prie svarbaus projekto. Toko tipo žmonėms labai svarbu atrasti balansą tarp visų savo gyvenimo sričių, deleguoti užduotis ir nesiimti atsakomybės už kitus.
Užkietėję individualistai labai panašūs į supermenus, nes klausti kitų ir prašyti jų pagalbos tokiems – labai nelengva užduotis. Tiesą sakant, jie net nesusimąsto apie tai, kad to galėtų paprašyti ir jie yra verti pagalbos. Neretai tokie žmonės mano, kad pagalbos prašymas – tai silpnumo požymis. Neretai tokie žmonės vengia dirbti komandose, grupėse, nes jose jaučiasi labai nejaukiai. Šio tipo žmonėms rekomendacija – išbandyti įvairius grupinio darbo metodus, ugdyti savyje bendradarbiavimo kompetenciją.
Ekspertai nuolatos nepatenkinti savo pasiekimais, nes mano, kad to, ką turi negana. Dažnai tai jau pasiekę savo srityje specialistai, sulaukę dėmesio, bet vis dar galvojantys, kad per mažai apdovanoti, per mažai žinomi ir pripažinti. Todėl jie nuolat kelia tikslus tobulėti, kaupti žinias ir laimėjimus, diplomus, sertifikatus, lyg jie būtų pagrindinis jų ekpertiškumo įrodymas. Jie stengiasi įtikti kitiems ir nuolat mato geresnius už save. Tokiems patarimas – labai tikslingai atsirinkti, kokių žinių reikia ir kur jas panaudosite. Taip pat susitelkti ne į žinias, o tam tikro įgūdžio lavinimą.
Genijai iš prigimties – tai tie, kurie galvoja, kad visada apie viską turi žinoti, viską mokėti ir neklysti. Šiems žmonėms dažnai atrodo, kad jei aš negaliu kaip šis autoritetas, žinomas žmogus, tai nepradėsiu iš viso. Tokiems gerai prisiminti, kad svarbu ne tik rezultatas, bet ir procesas, t.y. ėjimas etapais. Čia veiksmingiausias patarimas – turėti aiškų ilgalaikį tikslą, pvz., koks aš būsiu po 5 metų ir koncentruotis į etapinius tiklsus bei procesą nekeliant sau tokių reikalavimų, kuriuos būsite pajėgus įvykdyti tik po 5 metų.
Sužinoti daugiau apie save, registruokis nemokamai konsultacijai, kurios metu aptarsime tavo individualią patirtį ir galimybes, kaip judėti toliau ir visam laikui atsikratyti perfekcionistinio, toksiško mąstymo, susigrąžinti savivertę ir atradus savo talentus leisti sau dirbti, uždirbti ir gyventi taip, kaip nori.