
Ir vėl norisi ieškoti kito darbo? Galvoje sukasi mintys, koks mano svajonių darbas? Ar jis egzistuoja? Visi norime svajonių darbo, tokio, kuris būtų prasmingas ir kartu malonus. Vieni tiki, kad atsakymą ras darydami tai, kas patinka, kiti mano, kad svarbiausia, jog svajonių darbas būtų lengvas ir gerai apmokamas. Treti ieško būdų, kaip hobį paversti darbu, kad nereiktų į jį eiti. Kiekvienam savi motyvai, tad prieš savęs paklausiant, koks mano svajonių darbas verta pasigilinti į motyvus, kodėl mes jo ieškome. Žinodami juos, lengviau apsispręsite, ko norite iš gyvenimo ir koks tas mano svajonių darbas.
Paprastai žmonės, norėdami pasirinkti svajonių darbą, savo vaizduotėje peržvelgia kelias profesijas ir svarsto, ar jos patiks, deda pliusus ir minusus ir kur mato daugiau naudos, ten ir eina. Arba prisimena, kada jautėsi visiškai patenkinti, ir nusprendžia, būtent tai ir yra mylima veikla, mano svajonių darbas. Tačiau toks bandymas rasti svajonių darbą dažnai apgaulingas. Tam, kad suprastume, kas mumyse iš tikrųjų vyksta, kokių turime poreikių ir kokiame esame savirealizacijos etape, svarbu žinoti tikruosius savo motyvus. Kodėl savęs klausiu, koks mano svajonių darbas? Atidžiai perskaitykite šį 10 punktų ir sąžiningai sau atsakykite, kokia jūsų dabartinė gyvenimiška situacija, kas nutiko, kad jūs ieškoti savo svajonių darbo. Kokie jūsų motyvai? Siūlau kiekvieną teiginį sau įsivertinti nuo 0 iki 10. Noriu keisti darbą tam:
Atidžiai dar kartą peržiūrėkite pagrindinius motyvus ir išsirinkite 3 svarbiausius bei sudėliokite juos prioritetine tvarka, išskirdami svarbiausią motyvą.
Profesorius Martin Seligman, pozityviosios psichologijos įkūrėjas, suformulavo šiuos pagrindinius laimės komponentus:
Remdamiesi šiais 5 kriterijais galime pasakyti, kas yra mano svajonių darbas. Jis yra tas, kuriame galiu patenkinti visus šiuos elementus.
Nei atlyginimo dydis, nei statusas, nei veiklos sritis neturi didelės reikšmės. Svarbiausia yra tai, ką kasdien darote darbe. Įtraukiantis ir įdomus darbas yra toks, kuris prikausto dėmesį ir leidžia jaustis visiškai įsitraukusiam. Koks darbas yra iš tikrųjų įtraukiantis? Tas, kuriame yra laisvės pačiam nuspręsti, kaip jį atlikti, užduotys yra konkrečios ir su atlikimo terminais, jos įvairios, ne monotoniškos. Be to, atlikus jas gaunamas grįžtamasis ryšys.
Tokiame darbe visada vyrauja pozityvus mikroklimatas ir empatiškumas. Deja, viena iš dažniausių priežasčių, kodėl keičiame darbą, yra tai, kad nepatinka kolegos ir psichologinė atmosfera. Jei nekenčiate savo kolegų, o jūsų viršininkas yra pats blogiausias asmuo pasaulyje, akivaizdu, kad nejausite pasitenkinimo darbu. Nebūtina su visais draugauti ar net mėgti visus kolegas. Tyrimų duomenimis, svarbiausias bruožas, pagal kurį vertinama jūsų aplinka, yra gebėjimas pasikliauti kolegų pagalba, kai jos prireikia. O dar svarbiau – mokėti jos paprašyti, kai reikia. Kai galvojame, koks mano svajonių darbas, esame linkę sutelkti dėmesį į profesines pareigas. Tačiau aplinkos, kurioje dirbate, veiksnys taip pat svarbus. Blogas viršininkas gali sugriauti pačias geidžiamiausias pareigas, o net ir nuobodus darbas virsta švente, jei šalia yra draugas. Taigi rinkdamiesi darbą pagalvokite, ar galėsite susirasti draugų savo darbo vietoje. Ir dar svarbiau, ar darbo aplinka yra palanki abipusei paramai, grįžtamajam ryšiui ir bendram darbui?
Kieno darbas prasmingesnis? Slaugės, kuri rūpinasi sergančiu ligoniu ar neurochirurgo? Mokesčių inspekcijoje dirbančio tarnautojo ar didelės kampanijos vadovo? Vyrauja nuomonė, kad vieni darbai prasmingesni už kitus, tačiau sutikite, kad tai tik sustabarėję įsitikinimai. Verta pasidomėti, kaip į tai žiūri japonai. Jų kultūroje yra sąvoka šokuninas. Ką tai reiškia? Paprastai aiškinant, kiekvienas siekia meistrystės, t.y. būti geriausiu savo profesijoje. Jei esi slaugė – sieki būti geriausia slauge pasaulyje, jei esi dainininkas – siekti būti geriausias. Šokuninas turi socialinę pareigą stengtis dėl žmonių gerovės. Psichologų ir sociologų atlikti tyrimai, rodo, kad pagalba kitiems nėra vienintelis būdas kurti prasmingą karjerą, tačiau specialistai sutaria, kad šis būdas yra vienas veiksmingiausių.
Kai esate kompetentingas savo veikloje, jaučiate pasididžiavimą savo pasiekimais, o tai sukuria jums profesinio pasitikėjimo pagrindą. Kompetencija taip pat leidžia derėtis su darbdaviu dėl darbo sąlygų, kurių siekiate, įskaitant galimybę dirbti su rimtais projektais, imtis įdomių užduočių ir gauti gerą atlygį. Kai jūsų indėlis yra vertinamas, galite prašyti tokių galimybių mainais. Būti kompetetingu yra daug svarbiau už hobius ir pomėgius. Ir čia dažnai suklystama atsakant sau į klausimas, kas yra mano svajonių darbas ar mylima veikla. Neskubėkite hobį paversti verslu prieš tai neįsitikinę, kokie jūsų motyvai – užsiimti nauju svajonių darbu vietoj terapijos, ar vis tik įveiklinti savo kompetencijas ir patirtį.
Kone svarbiausias faktorius, ieškant, koks mano svajonių darbas, yra tai, kad darbas turi 100 procentų atitikti ne tik jūsų gyvenimo būdą, bet ir misiją bei savą pašaukimą. Pašaukimas – ne filosofinis klausimas. Apie tai plačiau skaitykite kitame šio tinklaraščio straipsnyje arba pasidomėkite autorine pokyčių mentorystės programa „Savirealizacijos aktyvavimo sistema“.
Turbūt pastebėjote, kad šiame svajonių darbo apibrėžime nėra nei statuso klausimo, nei finansinio kriterijaus. O kokiu kriterijumi vadovaujamės ieškodami kito darbo? Pirmas klausimas – kokia bus mano alga, tiesa? Ar finansinis atlygis visada geras kriterijus? Verta susimąstyti. Tiesa ta, kad kiekvienas esame skirtinguose savirealizacijos etapuose ir turime kitokius poreikius. Jei svarbu patenkinti fiziologinius poreikius – reikia būsto, reikia sukurti šeimą ir pan. – tuomet be abejo, pirmu smuiku pasirinkime gros uždarbis. Tačiau net ir pasirinkus darbą, kuris leistų jums apmokėti sąskaitas, savo gyvenimą galima pripildyti prasmingais darbais, įkvepiančiomis pažintimis už darbo ribų.