Kas yra biblioterapija? Kaip šį psichoterapijos metodą galima taikyti koučingo procese? Vienas iš dažniausių klausimų: ką skaityti, kad labiau suprastum, kaip realizuoti save, rasti savo kelią (pašaukimą, gyvenimo tikslą, įdomų darbą ir t. t.). Tai viena dažniausių klientų užklausų, su kuria dirbu koučingo sesijose. Štai mano rekomenduojamų skaitinių sąrašas. Kodėl žmonėms patinka skaityti knygas ? Todėl, kad skaitymas – tai procesas, kuriame mes susitapatiname su veikėjais, jų patirtimi, empatiškai išgyvename būsenas, situacijas ar įvykius, kuriose atsiduria veikėjai. Ar susimąstėte, kad gera knyga visada kalba apie jus pačius ? Kaip knygos ir skaitymas padeda pažinti ir atskleisti save, padaryti sprendimus ir atrasti viduje slypintį potencialą ? Knygos ne tik padeda pažinti save, bet ir gydo. “Namai – gydantys sielas” – būtent toks užrašas kabėjo virš įėjimo į Egipto faraono Ramzio II biblioteką. Šiais laikais tai vadiname biblioterapija. Kas yra biblioterapija? Ji kaip skaitymo terapija žinoma nuo seniausių laikų. Graikų literatūra buvo skirta apmąstyti pagrindinius dalykus ir žmogaus gyvenimo patirtis: pašaukimą, meilę, šeimyninį gyvenimą, saviugdą per išbandymus ir jų įveiką. Kalbant šiuo aspektu apie knygas, niekas nepasikeitė. Kiekvienas gausiose knygynų lentynose rasime tai, kas aktualu – nuo meilės romanų iki gido, kaip tapti milijonieriumi arba siekti nušvitimo.
Ar biblioterapijos metodą gali taikyti tik psichologai ar psichoterapeutai? Manau, kad biblioterapija kaip instrumentas padėti žmogui siekti tikslų yra labai plačiai pritaikomas. Vieniems tikslas – išsigydyti sielos žaizdas, kitiems – įgyti drąsos, ugdytis norimas savybes, atskleisti savo talentus ar pažinti savo stipriąsias puses, kurios padės siekti išsikelto savo gyvenimo tikslo. O tai jau koučingo sritis. Biblioterapijoje išskiriami trys terapinio proceso etapai:
Kiekvienai užklausai, problemai galima pasirinkti kelias knygas ar jos ištraukas, kuriose veikėjai susiduria su panašia situacija ir ją išsprendžia (arba nesugeba to padaryti, o tai taip pat yra skaitymo terapija, parodanti klaidingus sprendimus ir jų pasekmės).
Gerų knygų skaitymas tai dar nereiškia, kad užklausa ar problema bus išspręsta. Tačiau jei pasirinkta skaitymui knyga atitinka tavo gyvenimo situacijos užklausą (klausimą, kurį nori išspręsti), yra didelė tikimybė, kad skaitant kils naujų idėjų, minčių, problemų sprendimo variantų.
Atsakymo verta paieškoti ne tik pokalbiuose su savimi, bet ir knygose, kuriose tiek psichologai, rašytojai, keliautojai, lyderiai atskleidžia ne tik faktus, bet ir pasakoja savo autentiškas gyvenimo istorijas. Jos įkvepia, formuoja supratimą, kokie gali būti gyvenimo tikslai. Vieni globalūs, keičiantys tūkstančių žmonių gyvenimus, kiti skirti labiau tyrinėti savo paties vidinio pasaulio teritorijas, treti – padeda skleistis talentams ir realizuoti save gyvenime. Kviečiu susipažinti su keliais autoriais ir jų pasakojimais apie tai, kaip suprasti gyvenimo prasmę, suprasti savo pašaukimą, išdrįsti siekti savo autentiško gyvenimo tikslo ir labiau suprasti, kas yra biblioterapija.
V. Franklis „Žmogus ieško prasmės“
Esu įsitikinusi, kad šiame rekomenduojamų knygų sąraše pirmoje vietoje tiesiog turi būti V. Franklio knyga „Žmogus ieško prasmės“. Šią knygą rasite klasikiniuose biblioterapijos knygų sąrašuose, nes ji moko klausti savęs, ne kodėl gyvenime įvyko tai kas įvyko, kodėl man, o kokia šių įvykių prasmė, kokią pamoką turi išmokti, kaip man reaguoti į tai. Dažnai galvojame ne apie prasmę, o apie tikslus – karjerą, šeimą, gerovę, finansinę nepriklausomybę. Tačiau, kai šiuos tikslus pasiekiame, iškyla prasmės klausimas. Kam visa tai, ko siekiau? „Kuo labiau žmogus pamiršta save, – tarnaudamas kokiam nors tikslui arba mylėdamas kitą žmogų, – tuo jis žmogiškesnis ir tuo geriau įprasmina save.“, – rašo V. Fraklis. Žmogaus gyvenimo prasmė slypi jo misijoje.
Saranh Harvey. „Kaizen: japoniškas būdas, kaip žvilgsnis po žingsnio pakeisti įpročius“
Ši knyga mane pačią įkvėpė giliau suprasti Kaizen filosofiją ir jos siūlomus būdus įgyvendinti norimus pokyčius integruoti savame gyvenime. Kaizen esmė – mažais kasdieniais suplanuotais ir išsigrynintais veiksmais judėti link norimo pokyčio. O tai reiškia, kad visų pirma reikia labai gerai pažinti save, savo misiją, kuri nėra vien filosofinis klausimas, žinoti, ką labiausiai vertini, kokie tavo vidiniai tikslai, t.y. vertybės ir planuoti ne darbus, o gyvenimą. Kaizen – tai gerasis pokytis. Knyga suteiks bendrą supratimą, kas yra Kaizen filosofija ir kaip ji pritaikoma visose žmogaus gyvenimo srityse. Ji leidžia numatyti smulkius ir nesunkiai įveikiamus žingsnius, kad gyvenimo tikslas būtų pasiektas lengvai, be drastiškų pokyčių. Ši knyga man padėjo suprasti, koks svarbus yra įgūdis mąstyti konkrečiai, kaip svarbu lavinti savyje į rezultatą orientuotą mąstymą. Ši knyga gal ir nevisiškai atitinka supratimo, kas yra biblioterapija ir nėra ta, kurioje skaitytojas ras patirtis, tačiau ji neabejotinai padeda aiškiau suprasti, kaip siekti pokyčio gyvenime.
Glennon Doyle. „Nesutramdyta“
Kokią kainą esi linkusi mokėti už gyvenimą, kuriame nėra tavęs pačios? Vienareikšmiškai – knyga apie drąsą būti savimi. „Nustok pataikauti, pradėk gyventi“, – tokia pagrindinė šios knygos žinutė. Autorė šioje autobiografinėje knygoje dalinasi savo prisiminimais ir vidine kelione, kaip atrasti save autentišką ir išdrįsti ja būti. Tai pasakojimas bus apie savęs paiešką, supratimą ir išsilaisvinimą iš primestų lūkesčių. Tai istorija apie moterį, kuri reflektuoja savo gyvenimą, kuris jai buvo primestas tėvų, visuomenės, darbinės aplinkos, gyvenimą pagal kažkieno sukurtus svetimus scenarijus, kuriuose turi vaidinti pagrindinę rolę – ne savo. Po sukrečiančių patirčių – valgymo sutrikimų, depresijos, priklausomybių – knygos herojė, randa jėgų išdrįsti gyventi taip, kaip nori ji. Knygoje parodo vidinė drama, kurią sukelia teisingo gyvenimo standartai ir jos pačios jausmai futbolo karjerą baigusiai Ebei. Autorė atskleidžia savo homoseksualumą, psichologines problemas, sudėtingus santykius šeimoje ir žmogiškas klaidas. Ją rekomenduoju paskaityti tiems, kas bijo gyventi savo paties gyvenimą.
Brene Brown. „Netobulumo dovanos: kaip nustoti gyventi svetimą ir pradėti gyventi savo gyvenimą“
Jau pats knygos pavadinimas aiškiai perteikia pagrindinę žinutę ir tarsi klausia, kas esi gyvenime – kažkieno norų ir lūkesčių pildytojas ar savo paties gyvenime kūrėjas? Tačiau tai knyga ne apie tai, kaip perkurti save. Atvirai sakant, esu skeptiška tokiems pasakymams. Laikausi požiūrio, kad mūsų tikslas ne perkurti save, o save atskleisti taip, kaip gali geriausiai. Brene Brow šioje knygoje atskleidžia priežastis, kurios trukdo suvokti, priimti ir gyventi savo autetišką gyvenimą. Vienų jų – gėda ir pažeidžiamumas. Knygoje iš esmės kalbama apie perfekcionizmą, kylantį iš gėdos jausmo, klaidos baimę, pažeidžiamumą, savęs nepriėmimą ir pasiryžimą nebeslėpti savo tikrojo „aš“. Ši knyga puikiai papildo anksčiau aptartą Glennon Doyle „Nesutramdytą“, tik skirtumas tas, kad pirmoji – tai gyvenimiška autobiografinė istorija, o ši knyga – tai gerai žinomos psichologės ilgų tyrimų ir pastebėjimų knyga, padedanti keisti vidines nuostatas ir įkvepianti nustoti įrodinėti pasauliui, ko esi vertas. Tos, kurios galvoja, kad esu nepakankama, netobula, neverta, šioje knygoje ras stiprų palaikymą.
Tahir Shah. „Kelionės su pačiu savimi“.
Nuostabūs pasakojimai apie keliones po daugybę pasaulių kraštų nuo Lotynų Amerikos iki Maroko. Tačiau tai ne egzotiški pasakojimai apie vietoves, o istorijos apie kelionę po savo vidinio pasaulio teritorijas, kaip kiekvienas sutiktas žmogus brandina, praturtina. Tai puiki knyga, atskleidžianti, kokia svarbi gyvenime yra savistaba, gebėjimas patirti gyvenimą, o ne nuo jo bėgti. „Nepasiduok, ir pasieksi, ko nori. Bet aiškiausiai matau, kad gyvenimas, kuris nepriverčia mokytis sunkių dalykų, iš viso nevertas vadintis gyvenimu“, – rašo autorius. Tiems, kas vis dar galvoja, kad gyvenimo tikslas slypi karjeroje, piniguose ar statusą pabėžiančioje aplinkoje, šios knygos skaitymas – gera patirtis, kaip suprasti, kokius tikslus kelia pats gyvenimas tau pačiam. Verta pamąstyti apie įžvalgą – kas iš tiesų svarbiau: kelti savo gyvenime tikslus ar atliepti ir įgyvendinti tuos tikslus, kuriuos tau pateikia pats Gyvenimas.
Simon Sinek. „Pradėkime nuo klausimo kodėl: kodėl puikūs lyderiai įkvepia veikti“.
Su šiuo autoriumi susipažinau besidomėdama tinklaveika, kurdama ir plėtodama ryšius su aktyviais, versliais žmonėmis, kuriuos drąsiai pavadinčiau lyderiais savose srityse. Tiems, kas ieško savo gyvenimo tikslo verta paklausti savęs, o kodėl darau tai darau, kam visa tai? „Kiekvienas žmogus nori užsiimti kuo nors išties prasmingu. Viskas, ko reikia – suprasti savo darbo, kuriamo produkto ar teikiamos paslaugos tikslą ir jį tinkamai perteikti kitiems.“,- rašoma knygos anotacijoje. Svarbiausios vietos, kurias pabraukiau savo knygoje: „Neklausk kitų, ką man daryti, kad būčiau autetiškas. Buvimas autentišku jau reiškia, kad toks ir esi. Ką reiškia, kai sakoma, „būkite labiau autentiški“? Kaip lyderis gali būti daugiau autentiškas? Be aiškaus atsakymo KODĖL patarimai ir strategijos yra betiksliai.“ Man ši knyga apie tai, kaip savo autentiškumo ar išskirtinumo neieškoti, o jį atrasti savo viduje. Iš to ir gimsta tikrieji gyvenimo tikslai. Klausimas kodėl darau tai ką darau visada yra apie vertybes. Vertybės – tai mūsų tikrieji tikslai, už kurių slepiasi tikrieji savirealizacijos poreikiai. Jei nežinai, kodėl, tau svarbu tai, ką darai, nežinosi ir kaip. Deja, šį momentą ir klausimą esame linkę tiesiog praleisti ir vertiname jį kaip nereikalingą beletristiką savo gyvenime. Kai tik atsakai sau „kodėl“, atsiranda ir supratimas kaip tai įgyvendinsiu, resursai ir vidinė motyvacija.
Greg Moterson. „Trys puodeliai arbatos“
“Tai, ką bandome padaryti, gali atrodyti kaip lašas jūroje. Tačiau be šio lašo vandenynas būtų daug mažesnis.” Kiek gali padaryti vienas žmogus? Vienas – lauke ne karys, juk taip sakoma, tačiau kodėl vieni žmonės ryžtasi dideliems darbams, o kiti lieka vidiniame nepasitenkinime ir mato tik sistemos spragas, socialinę neteisybę. Ši knyga – tai istorija apie tai, kaip nepaprastas žmogus gali pradėti keisti pasaulį ir kaip jam tai pavyksta. Tai tikrais faktais paremtas pasakojimas: alpinistas ir keliautojas Greg Motersonas pasiklysta kalnuose ir atsiduria nedideliame Pakistano kaimelyje. Vėliau sugrįžęs visame Pakistane, kuriame siaučia talibų rėžimas, įkuria virš mokyklų Kai neturite milijonų, nesate žiniasklaidos magnatas, net nesate alpinistas (nors iš pradžių viskas prasidėjo nuo alpinizmo), bet matote neteisybę, negalite jos pamiršti ir pradedate keistis ir keistis.
Barbara Sher. „Apie ką svajoti, kaip suprasti, ko nori iš tikrųjų ir kaip to pasiekti“
Viena dažniausiai mano koučingo praktikoje sutiktų klausimų – kaip atrasti savo kelią, kaip atrasti tai, ką gyvenime mėgsti daryti, kaip rasti savo tikrąją svajonę ir kaip ją įgyvendinti. Paprastai nuo tokių svajonių norisi pasielgti kaip stručiui – įkišti galvą į smėlį ir nieko nedaryti, nes baisu savo paties svajonių. „Gyvenimas per trumpas, kad gyventume be tikslų.“, – sutinku, ką sako autorė, bet kaip tuo patikėti? Juk dažnai tokios frazės ir lieka tik skambiomis frazėmis. Pagal neseniai atliktus mokslinius tyrimus, 98 proc. amerikiečių yra nepatenkinti savo veiklos sfera, tačiau jie neskuba keisti darbo. Ne todėl, kad bijotų likti be nuolatinių pajamų, o todėl, kad paprasčiausiai nežino, kuo jiems reikėtų užsiimti. B. Sher įsitikinusi, kad pašaukimą turi kiekvienas: gerai žmogus pasijunta tik tada, kai tiksliai suvokia, kur jam reikia nukreipti jėgas.
Specialistai, kurie supranta, kas yra biblioterapija ir kaip ją pritaikyti koučingo procese, praturtina savo klientų patirtis ir parodo platų asmeninio augimo lauką.